دید – نظر کانال احمدی نژاد حمید بقایی احمدی نژاد

دید – نظر: کانال احمدی نژاد حمید بقایی احمدی نژاد ریاست جمهوری کمک های مردمی انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی گزینش سخت بورس‌بازان

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران روز گذشته در ادامه روند رکودی خود در روزهای اخیر، با افت نسبتا ناچیز ۵۰واحدی مواجه شد و به سطح ۸۷هزار و ۷۴۵ واحد رسید. با

گزینش سخت بورس‌بازان

گزینش سخت بورس بازان

عبارات مهم : ایران

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران روز گذشته در ادامه روند رکودی خود در روزهای اخیر، با افت نسبتا ناچیز ۵۰واحدی مواجه شد و به سطح ۸۷هزار و ۷۴۵ واحد رسید. با احتساب اوضاع روز گذشته شاخص، حالا این نهمین روز متوالی است که نماگر بازار سهام در محدوده بالای کانال ۸۷هزار واحدی متوقف شده است هست. علاوه بر آن ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهای عادی این روزها به محدوده کمتر از روزانه ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده هست. امری که حکایت از رکود قابل توجه بازار سهام دارد.

در هفته های اخیر (به خاص از هفته گذشته) مخاطرات سیاسی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را بیش از هر چیز دیگری تحت تاثیر قرار داده هست. به رغم آنکه عوامل پرتعدادی، به نفع بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران به خاص شرکت های کالایی رقم خورده هست، ولی فعلا متغیرهای سیاسی و ابهامات ژئوپلیتیک فنر ارزندگی سهام را فشرده می کند. با برطرف ابهامات سیاسی می توان انتظار داشت که فنر ارزندگی بورس رها شود، ولی تا زمانی که امنیت سرمایه گذاری به کلیت فعالان بازار اثبات نشود، احتمالا معاملات سهام با همین رخوت ادامه خواهد یافت. در این میان به نظر می رسد فعالان بازار سهام باید تصمیم مهمی راجع به معاملات خود بگیرند. ریسک پذیرترها که در شرایط فعلی اقدام به خرید سهام می کنند، می توانند بزرگترین برنده ها یا بازنده های بورس در ماه های آینده باشند.

گزینش سخت بورس‌بازان

فنری که هر روز فشرده تر می شود

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از اوایل تابستان امسال روند صعودی قابل توجهی به خود گرفت. شاخص بورس تنها در تابستان هشت بار کانال شکنی کرد و از کانال ۷۸هزار واحدی به کانال ۸۵هزار واحدی رسید. مهم ترین بهانه رشد بورس در نیمه اول امسال، رشد قیمت های جهانی فلزات اساسی و کانه های فلزی بود.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران روز گذشته در ادامه روند رکودی خود در روزهای اخیر، با افت نسبتا ناچیز ۵۰واحدی مواجه شد و به سطح ۸۷هزار و ۷۴۵ واحد رسید. با

پس از مدت ها (پس از سال ۹۲) عاملی بنیادی و واقعی به عنوان محرک بازار سهام فعال شده است بود. بعد از گذشت تابستان نیز چشم انداز بورس به اندازه ای مثبت بود که انتظار اغلب فعالان بورس جهت شکست قله تاریخی شاخص کل (۸۹هزار و ۵۰۰ واحد که در دی ماه ۱۳۹۲ ثبت شده است بود) هر روز زیاد تقویت می شد. به خاص آنکه در شهریورماه سال جاری، عزم بانک مرکزی جهت کم شدن قیمت سود در بازار پول که به عنوان مهمترین رقیب بازار سرمایه مطرح هست، جزم شد. انتظار می رفت که با اجرا شدن دستورالعمل بانک مرکزی به وسیله بانک ها، رفته رفته درصدی از نقدینگی ساکن در بازار پول به سمت بازار سرمایه (به خاص بخش سهام) سرازیر شود.

اگرچه حالا به نظر می رسد که این انتظار تا حدود زیادی خوش بینانه بوده هست، آیا که با گذشت تقریبا دو ماه از کم کردن دستوری سود سپرده های بانکی، هنوز خبری از کوچ نقدینگی تازه نفس به بورس نیست. ولی باید توجه داشت که قرارداد سپرده های مدت دار نزد بانک ها احتمالا تا شهریور سال ۹۷ ادامه خواهد داشت و تا آن زمان، همچنان این انتظار می تواند به قوت خود باقی بماند. در همین مدت نه تنها قیمت های جهانی در محدوده های مطلوب جهت بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران باقی مانده اند، بلکه قیمت ارز نیز رشد آهسته و پیوسته ای داشته هست. اگرچه زیاد کردن قیمت آزاد و مبادله ای ارز اثر دوگانه ای بر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران دارد ولی از آنجا که سهم شرکت های صادراتی در سبد بورس زیاد هست، می توان ادعا کرد که رشد قیمت ارز در نهایت منجر به زیاد کردن سودآوری شرکت ها خواهد شد. قیمت آزاد دلار از ابتدای امسال تا کنون رشدی ۶/ ۸ درصدی را تجربه کرده هست. همچنین با گذشت ۸ماه از سال، قیمت میانگین دلار (از ابتدای سال تا کنون) حالا به ۳هزار و ۸۳۸ تومان رسیده هست. در این باره باید اشاره کرد که اغلب شرکت هایی که درآمد صادراتی دارند، قیمت تسعیر دلار را در بودجه های خود حول وحوش ۳هزار و ۸۰۰ تومان در نظر گرفته اند. به عبارت راحت تر حالا جهت زیاد کردن میانگین دلار و انحراف زیاد آن از بودجه شرکت های بورسی تقریبا ۵ماه وقت هست.

با توجه به الگوی روند دلار در سال های اخیر، انتظار می رود که قیمت این ارز مهم در دی ماه به اوج خود برسد. درست مانند همان اتفاقی که در سال گذشته در بازار ارز رخ داد. با این تفاوت که حالا دولت دلیلی سیاسی (از جمله نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری) جهت سرکوب ارزی ندارد. به عبارت راحت تر انتظار می رود که در امسال دلار آزادانه تر از سال گذشته رشد کند. روز گذشته نیز قیمت دلار بعد از مدت ها، چراغ خاموش به محدوده ۴هزار و ۱۰۰ تومان نزدیک شد.

گزینش سخت بورس‌بازان

بر این اساس، متغیرهای اقتصادی اثرگذار بر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران (حتی با در نظر نگرفتن کم شدن قیمت سود سپرده های بانکی و احتمال انتقال نقدینگی از بازار پول به بازار سرمایه) به نفع سرمایه گذاران در سهام شرکت ها رقم خورده هست. این در حالی است که سهام شرکت های بورسی در حال حاضر اگر نگوییم رو به اصلاح قیمتی هست، اصلاح زمانی را تجربه می کند. با وجود آنکه انتظار می رود شرکت های فلزی و معدنی بعد از انتشار گزارش های ۹ماهه خود نیز جا جهت تعدیل مثبت در آینده نگری سود هر سهم خود داشته باشند، قیمت های سهام یا درجا می زنند یا بر مدار نزولی قرار گرفته اند.

به نظر می رسد این روزها آنچه بیش از هر چیز دیگر مانع رشد بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران هست، نگرانی از آینده سیاسی منطقه خاورمیانه هست. در مهرماه بیانات دونالد ترامپ خریداران بالقوه سهام را وادار به عقب نشینی کرد و حالا همزمان با آن که احتمال ادامه کارشکنی های ایالات متحده آمریکا وجود دارد، جهت گیری های زاویه دار پادشاهی سعودی عربستان با مواضع کشور عزیزمان ایران مزید بر علل احتیاط در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران شده است هست. اگرچه به نظر می رسد عقلانیت سیاسی سران کشورهای منطقه هنوز آنقدر دچار کوته نگری نشده که خاورمیانه را به آتش بکشد، ولی روح حساس سرمایه گذاری نیز هنوز آنقدر بی پروا نشده که به تحولات اخیر منطقه تصویر العمل نشان ندهد.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران روز گذشته در ادامه روند رکودی خود در روزهای اخیر، با افت نسبتا ناچیز ۵۰واحدی مواجه شد و به سطح ۸۷هزار و ۷۴۵ واحد رسید. با

همین عنوان باعث شده است است که فنر ارزندگی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران فشرده شود و هر روز پتانسیل بیشتری جهت جهش در خود ذخیره کند. در واقع مخاطرات سیاسی منطقه ریسک سرمایه گذاری را زیاد کردن داده و به محض آنکه برطرف شوند، می توان انتظار داشت که فنر ارزندگی بورس رها شود. با توجه به رابطه مستقیم ریسک و بازدهی، خریداران فعلی سهام می توانند بزرگترین برنده ها یا بزرگ ترین بازنده های بورس در ماه های آینده باشند. چنانچه مخاطرات منطقه از شرایط نامطلوب فعلی به شرایط نامطلوب تری عوض کردن حالت دهد، خریداران فعلی سهام مجبور بیشترین زیان ها خواهند شد. در غیر این صورت بزرگترین برنده های بورس در ماه های آینده همین تعداد قلیلی هستند که از قله نمودار توزیع فراوانی ریسک پذیری فاصله زیادی دارند و این روزها اقدام به خرید سهام می کنند.

پارادوکس نفتی

علاوه بر قرار گرفتن قیمت های جهانی فلزات اساسی در محدوده ای مطلوب و همچنین رشدهای اخیر قیمت ارزهای خارجی، روند نفت نیز می تواند به کمک شرکت ها جهت رشد دادن به درآمدشان بشتابد. رابطه مستقیم درآمد نفتی با شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از دیرباز به وسیله تحلیلگران بازار سرمایه مورد بررسی قرار گرفته هست. رشد قیمت نفت از طرفی در بازارهای جهانی شاخص دلار را کم کردن می دهد و با اختلاف زمانی روی سایر کامودیتی ها اثر مثبت می گذارد. از طرف دیگر با زیاد کردن بهای نفت، درآمدهای ارزی کشور رشد می کند و زمینه جهت زیاد کردن هزینه های عمرانی دولت فراهم می شود. اگرچه این عنوان با ارتقای پایه پولی منجر به رشد سطح عمومی قیمت ها و ایجاد تورم می شود، ولی عموما جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران و فعالان آن که همواره رشد قیمت های اسمی را به منزله رشد حقیقی در نظر گرفته اند، می تواند آثار روانی مثبتی داشته باشد و حتی منجر به رونق دوره ای اقتصادی شود.

گزینش سخت بورس‌بازان

از هفته های گذشته بهای هر بشکه نفت برنت به علت تصمیم تولیدکنندگان مبنی بر کم کردن عرضه نفت، جهت نخستین بار بعد از دو سال وارد محدوده ۶۰دلاری شد. حالا نیز با توجه به زیاد کردن قراردادهای آتی در بازار نفت، به نظر می رسد بازارها رفته رفته خود را جهت نفت ۸۰دلاری آماده می کنند. روز گذشته بلومبرگ نوشت: با توجه به قراردادهای منعقد شده است در روزهای اخیر، آینده نگری می شود قیمت نفت تا قبل از کریسمس به ۸۰ دلار در هر بشکه زیاد کردن یابد. رشد نفت در وهله اول انتظارات در گروه پالایشی را ارتقا می دهد و بعد از آن به طور غیرمستقیم امیدها جهت ایجاد رونق در کل اقتصاد را زنده می کند. ولی باید به این توصیه توجه داشت که بخشی از رشد قیمت نفت متاثر از تحولات مخاطره آمیز خاورمیانه شکل گرفته هست. همان ریسک سیستماتیکی که بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را وارد رکود کرده باعث رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی شده است هست. بنابراین به نظر می رسد بالاماندن قیمت نفت و از بین رفتن مجادلات منطقه دو موضوعی هستند که نمی توانند به طور همزمان رخ دهند.

مروری بر آمار معاملات دیروز

در معاملات روز گذشته سرمایه گذاران بورسی بیش از ۵۱۶ میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی های مالی را به ارزش ۱۳۰میلیارد تومان و در ۴۸هزار نوبت دست به دست کردند. از این میزان ۹۰ میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهای عادی تخصیص داده شده است یافت. همچنین در روز گذشته گروه های فلزات اساسی، ماشین و شیمیایی با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعت قرار گرفتند. همان طور که اشاره شد، شاخص کل دیروز ۵۰ واحد افت کرد و به رقم ۸۷ هزار و ۷۴۵ واحد رسید.نمادهای سایپا، ملی مس و پتروشیمی مبین با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص باعث افت این متغیر شدند.

این در حالی بود که نمادهای پالایش نفت اصفهان، مپنا، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و پتروشیمی جم با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص، مانع افت زیاد این متغیر شدند. صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای تراکتورسازی ایران، معادن منگنز ایران، تکنوتار، زغال سنگ نگین طبس، سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی، پتروشیمی شیراز و لیزینگ کشور عزیزمان ایران بود. در برابر نمادهای پشم شیشه ایران، آبادگران، لبنیات کالبر، بیمه ما، حمل و نقل بین المللی خلیج فارس، داروسازی کوثر و سیمان صوفیان با بیشترین کم کردن قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند.

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | سیاسی | روز گذشته | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs