دید – نظر کانال احمدی نژاد حمید بقایی احمدی نژاد

دید – نظر: کانال احمدی نژاد حمید بقایی احمدی نژاد ریاست جمهوری کمک های مردمی انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی آیا ازدواج دختران کم‌سن ممنوع می‌شود؟ ، طرح اصلاح قانون ازدواج از سوی فراکسیون زنان به جریان افتاد

ایران نوشت: آمارها نشان می‌دهد در سال ۹۴ تعداد دختران و پسران ۱۴-۱۰ ساله ازدواج کرده به ترتیب ۴۸۵۱۹ و ۱۴۰۷۱ نفر بوده و نیز ازدواج دختران زیر پانزده سال از ۴.۵۵

آیا ازدواج دختران کم‌سن ممنوع می‌شود؟ ، طرح اصلاح قانون ازدواج از سوی فراکسیون زنان به جریان افتاد

طرح اصلاح قانون ازدواج از سوی فراکسیون زنان به جریان افتاد/ آیا ازدواج دختران کم سن ممنوع می شود؟

عبارات مهم : جمعیت

ایران نوشت: آمارها نشان می دهد در سال ۹۴ تعداد دختران و پسران ۱۴-۱۰ ساله ازدواج کرده به ترتیب ۴۸۵۱۹ و ۱۴۰۷۱ نفر بوده و نیز ازدواج دختران زیر پانزده سال از ۴.۵۵ درصد در سال ۹۰ به ۵.۴۱ درصد در سال ۹۴ زیاد کردن یافته که در بعضی استان ها مانند استان زنجان شیوع آن به ۱۲.۵ درصد رسیده است.

به گزارش خبرآنلاین ,مسایل سنتی هم در این مسأله نقش دارد. مثلاً در سیستان وبلوچستان مجرد ماندن یک دختر 15-16 ساله قابل قبول نیست. این نگاه و فقر فزاینده باعث می شود که جامعه به سمت رفتارهای آسیب زا برود. طرح عوض کردن قانون ازدواج بعد از رأی اعتماد مجلسی ها به وزیران دولت روحانی از سوی فراکسیون زنان مجلس دوباره در دستور کار قرار خواهد گرفت تا آن طور که «فاطمه ذوالقدر» عضو این فراکسیون به روزنامه کشور عزیزمان ایران می گوید: «در گام نخست راه ازدواج کودکان زیر 13 سال با مردان میانسال بسته شود.» فراکسیون زنان آن طور که «طیبه سیاووشی» عضو این فراکسیون به خبرنگار ما می گوید پیشتر حمایت مراجعی چون آیت الله مکارم شیرازی را جهت عوض کردن سن ازدواج به دست آورده اند. به گفته ذوالقدر فراکسیون زنان بهارستان همچنان در حال رفت و آمد به دفتر مراجع هستند تا بتواند حمایت های بیشتری را جهت زیاد کردن سن ازدواج و جلوگیری از آسیب های اجتماعی ازدواج در سن کودکی بیابند.

آیا ازدواج دختران کم‌سن ممنوع می‌شود؟ ، طرح اصلاح قانون ازدواج از سوی فراکسیون زنان به جریان افتاد

بررسی های جمعیت دانشجویی امام علی(ع) به گفته «زهرا کهرام» دبیر همایش ازدواج کودکان این جمعیت نشان می دهد بسیاری از ازدواج های کودکان که زیر 13 سال اتفاق می افتد درواقع فروش کودکان به وسیله خانواده به علت فقر وبیکاری هست. ذوالقدر هم می گوید فراکسیون زنان درگام نخست به دنبال برداشتن دو تبصره است که به پدر کودک و دادگاه اجازه می دهد تا کودک را زیر 13 سال به عقد کسی درآورند.

زنان مجلس به گفته ذوالقدر به دنبال جرم انگاشتن تفاوت نامتعارف در ازدواج کودکان با مردان میانسال و کهنسال هستند:«باید قانونی مصوب شود که دادگاه اجازه ندهد مثلاً یک دختر 13 یا 15 ساله بایک مرد میانسال 50-60 سال یا حتی زیاد ازدواج کند. ما آمار داریم که یک کودک 10ساله با یک مرد 60-70 ساله ازدواج کرده است.» آمارهایی که از سمت سیستان وبلوچستان به پایتخت می رسد خبر از ازدواج دختران 5 ساله می دهد. ذوالقدر می گوید:«این ازدواج ها ثبت نمی شود ولی ما در ازدواج های رسمی تفاوت سن بین 50تا60 سال را داریم که فراکسیون در وهله اول به دنبال جلوگیری از وقوع چنین ازدواج هایی است.»

ایران نوشت: آمارها نشان می‌دهد در سال ۹۴ تعداد دختران و پسران ۱۴-۱۰ ساله ازدواج کرده به ترتیب ۴۸۵۱۹ و ۱۴۰۷۱ نفر بوده و نیز ازدواج دختران زیر پانزده سال از ۴.۵۵

آمارها نشان می دهد در سال ۹۴ تعداد دختران و پسران ۱۴-۱۰ ساله ازدواج کرده به ترتیب ۴۸۵۱۹ و ۱۴۰۷۱ نفر بوده و نیز ازدواج دختران زیر پانزده سال از ۴.۵۵ درصد در سال ۹۰ به ۵.۴۱ درصد در سال ۹۴ زیاد کردن یافته که در بعضی استان ها مانند استان زنجان شیوع آن به ۱۲.۵ درصد رسیده هست. همچنین بروزترین آمار از ثبت ۲۹۷۱۰ مورد ازدواج دختران زیر ۱۵ سال در نه ماهه اول سال ۱۳۹۵ در سراسر کشور عزیزمان ایران خبر می دهد.

به گفته «زهرا کهرام» دبیر همایش ازدواج کودکان این آمار راجع به ازدواج هایی است که ثبت می شوند ولی براساس موضوعاتی که این جمعیت دنبال می کند ازدواج های بسیاری در کشور زیر 13 سال اتفاق می افتد که ثبت نمی شود:«مثلا کودک در سن 7 سالگی ازدواج می کند ولی در سن 13 سالگی ازدواج او را ثبت می کنند.»

در همین ارتباط صدها کنشگر اجتماعی در بیانیه ای خواستار زیاد کردن سن ازدواج به 18 سال شده است اند. آنها در این بیانیه تأکید کرده اند که آسیب های جسمی و روانی مثل بارداری در سن کمتر از ۱۸ سال که خطر عفونت، خونریزی و فوت ومیر مادران نوجوان را به دنبال دارد، اضطراب، افسردگی و اقدام به خودکشی؛ در کنار آسیب های اجتماعی همچون طلاق در سنین نوجوانی، محرومیت از تحصیل، زیاد کردن خشونت خانوادگی و استمرار تناوب محرومیت از عمده ترین پیامدهای پدیده کودک-همسری هستند که سلامت و حیات فردی و اجتماعی کودکان را به خطر می اندازند.

آیا ازدواج دختران کم‌سن ممنوع می‌شود؟ ، طرح اصلاح قانون ازدواج از سوی فراکسیون زنان به جریان افتاد

دبیر همایش ازدواج کودک جمعیت امام علی در گفت و گو با روزنامه کشور عزیزمان ایران از ازدواج دختران 10-11 ساله بامردان میانسال صحبت به میان می آوردومی گوید:«این ازدواج ها پنهانی نیست و با اجازه دادگاه اتفاق افتاده است.»

او عدم تعریف «سن کودک» را از پرسشها پیشروی کنشگران و فعالان اجتماعی می داند و می گوید: «قانون هیچ تعریفی از سن کودکی ندارد الان معلوم نیست کودکی که در سن 7 سالگی ازدواج کرده است را باید در حوزه کودکان قرار داد یا در حوزه زنان.» جمعیت امام علی(ع) جلسات بسیاری با فراکسیون زنان داشته و تعریف «سن کودک» آن طور که کهرام می گوید یکی از برنامه های زنان بهارستان نشین هست. کهرام اعتقاد دارد دستگاه های دولتی بسیاری در زبان دغدغه ازدواج کودکان را دارند ولی هیچ کدام راه حلی ندارند.

«فاطمه قاسم زاده» مدیر شبکه یاری در حمایت از کودکان کار، ازدواج کودکان را بیش از هرچیزی ناشی از اوضاع اقتصادی خانواده ها می داند و می گوید:«سنت هم در این مسأله نقش دارد. مثلاً در سیستان وبلوچستان مجرد ماندن یک دختر 15-16 ساله قابل قبول نیست. این نگاه و فقر فزاینده باعث می شود که جامعه به سمت رفتارهای آسیب زا برود.»

ایران نوشت: آمارها نشان می‌دهد در سال ۹۴ تعداد دختران و پسران ۱۴-۱۰ ساله ازدواج کرده به ترتیب ۴۸۵۱۹ و ۱۴۰۷۱ نفر بوده و نیز ازدواج دختران زیر پانزده سال از ۴.۵۵

او به پرسشها جسمی دخترانی که زیر 18 سال مادر می شوند اشاره می کند ومی گوید:«رحم دراین سن رشد نکرده بنابراین فرزند ای که در آن تشکیل می شود نمی تواند سالم باشد.» او می گوید:«بسیاری بلوغ جسمی را جهت ازدواج کافی می دانند درصورتی که بلوغ ابعاد متفاوت فکری، جسمی، عاطفی، اجتماعی و… دارد. او رابطه داشتن دختران و پسران پیش از ازدواج را علت کسانی که با ازدواج کودکان موافق هستند می داند و می گوید:«رابطه داشتن با ازدواج و پذیرفتن مسئولیت همسری و پدری و مادری تفاوت دارد.»

آیا ازدواج دختران کم‌سن ممنوع می‌شود؟ ، طرح اصلاح قانون ازدواج از سوی فراکسیون زنان به جریان افتاد

واژه های کلیدی: جمعیت | دختران | ازدواج | دختران | کودکان | آسیب های اجتماعی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs